Saturday, September 26, 2009

Milk and cookies: my really fun Albies trip!

We go through a lot of milk around here, on average we'll use about 2-3 gallons a week so I was really excited about this deal! I was inspired by AThriftyMom's combination earlier this week of milk and cookies, so I set out to do the same, and here it is:

$0.54 spent, $50.80 saved!

Hostess donettes $0.79 (my impulse purchase filler)
5 gallons milk $9.95
10 packages Keebler cookies $25.00
  • -$10 instant savings for buying 10 keebler cookies
  • -$10 from five $2 off milk when you buy 2 pkg. Keebler cookies (Kelloggs's Fuel for School book)
  • -$4 from four $1 Keebler IP's
  • -$2.20 from four $0.55 Keebler IP's (prints with the $1 one above)
  • -$1 on two Keebler cookies (old insert coupon)
  • -$3 doublers
  • - $5 catalina from last week's soups

If you're looking for a more simple version for yourself and either have the Kelloggs Fuel for School coupon booklet, or can find it in-store, here you go:

Buy 2 packages Keebler cookies and one gallon of milk. Use two $1 IP coupons, one $2 milk coupon, and 2 doublers. You'll pay only $1 which is still less than you'd pay for a gallon of milk anywhere! *note: I'm getting an error message from the link at the moment, so it may or may still not work- I printed mine just two days ago though, I hope it's just my computer being silly!

2 comments:

  1. Nope, the Keebler coupon been's giving me an error message for the last couple days from two different computers so it's not just yours. I'm guessing it's reached its limit. I sure wish I would have printed out more than just one coupon back when it was still available!

    ReplyDelete